Tag: Бразил

Запленета голема количина кокаин во Бразил

Воздухопловните сили на Бразил соопштија дека пресретнале помал авион со 500 килограми кокаин.„Два лесни јуришни авиони А-29 Супер Тукано се испратени да го следат...

Инфлацијата го крена биткоинот до небо

Криптовалутите беа широко прифатени минатата година во Бразил и Индонезија, чии граѓани бараат заштита од инфлација во период на остар пад на вредноста на...

Најмалку 18 загинати во поплавите во Бразил

Најмалку 18 лица загинаа во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови во бразилскиот град Петрополис, на околу 70 километри северно од Рио де...

Бројот на случаи на ковид во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со ковид-19 во светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати е поголем од 5,6 милиони, соопшти денеска Светската...

Карневалот во Бразил одложен поради короната

Карневалските поворки во Рио де Жанеиро и Сао Паоло, кои требаше да се одржат кон крајот на февруари, се одложени за април поради новиот...

Силни песочни бури го погодија Бразил, загинаа шест луѓе

Најмалку шест лица го загубија животот во Бразил, во силните песочни бури кои овие денови го погодија југоистокот на земјата, а тој природен феномен...

Бројот на новозаразени со корона во светот се стабилизира

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти денеска дека бројот на нови случаи со ковид-19 ширум светот се стабилизира на 4,5 милиони неделно, после сталниот пораст...

Пеш по светот за шест години, патешествие на двајца млади од...

Оваа приказна е поврзана со двајца млад кои по случајната средба во Албанија, заедно тргнале пеш од Европа до Индија. Бразилката Изис Матос пред...

Црна статистика за Бразил во 2020 година – Убиство на секои...

Рестриктивните мерки поради коронавирусот во Бразил не успеаја да ги запрат убиствата во земјата.Според последниот Годишен извештај на бразилските власти за 2020 година, има...

Бразилскиот Врховен суд одлучи – Ќе се игра Купот на Америка

Врховниот суд на Бразил даде зелено светло за почеток на фудбалскиот куп на Америка, и покрај алармантните бројки од ковид-19 во таа земја. Повеќето судии...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот