Tag: бранови

Оркански ветрови во Далмација, бранови до шест метри

Оркански ветрови во централното далматинско подрачје предизвикаа бранови на отворено море со височина и до шест метри, додека во крајбрежниот дел тие биле меѓу...

Ураганот „Лоренцо“ носи бранови од 22 метра на Азорските Острови

Бранови високи до 22 метра и урагански ветрови од преку 200 километри на час се прогнозираат за делови од Азорските Острови кога ураганот Лоренцо...

Kaко влијае морето на физичкото и психичкото здравје?

Речиси и да не постои некој кој не сака да ужива на плажа, да се сонча или да се капе во море. Научниците објаснуваат...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот