Tag: Брисел

Ковачевски од Брисел: Францускиот предлог во ваква форма не е прифатлив...

Предлогот на француското претседателство за деблокада на нашиот европски пат во ваква форма, каква што е во моментов, е неприфатлив за мене, за претседателот...

Маричиќ во дводневна посета на Брисел

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска и утре ќе биде во официјална посета на Брисел, каде со претставници на...

Неформалната вечера на балканските лидери во Брисел без многу детали за...

Премиерот Димнитар Ковачевски, неговите колеги од регионот, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, учествуваа на неформална лидерска вечера организирана од шефот на ЕУ дипломатијата,...

Џонсон за рускиот претседател: „Путин е варварин“

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денес ја обвини Русија дека ја преминала границата на варварството во војната во Украина и го повика Западот да ги...

Петровска на состанок на Северноатлантскиот совет во Брисел: Северна Македонија има...

Северна Македонија има стабилен раст на одбранбениот буџет кој годинава достигна 1,77 проценти од бруто-домашниот производ, а до 2024 година ќе се искачи до...

Премиерот Ковачевски во прва посета на Брисел

Премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска и утре првпат откако е на функција ќе оствари посета на седиштата на ЕУ и НАТО во...

Борел го осуди насилството на демонстрациите во Брисел против здравствената ковид-пропусница

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, го осуди „безумното уништување и насилство“ на вчерашните демонстрациите против здравствената ковид-пропусница во...

Евтината работна сила причина за блокада на Балканот за влез во...

Со одолжување на почетокот на пристапните преговори за Македонија и за Албанија се проширува и листата на „причини“ што се наведуваат од претставници на...

24 Часа“: Петков наместо Радев ќе оди во Брисел за да...

Доколку Парламентот денеска ја одобри новата бугарска влада, Кирил Петков ќе го замени бугарскиот претседател Румен Радев како претставник на Бугарија на овогодишниот последен...

Пораки од Брисел дека се работи на старт на преговорите уште...

Позицијата на Европската комисија за старт на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ во текот на оваа година останува непроменета, порача вчера...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот