Tag: брнабиќ

Ковачевски – Брнабиќ: Силната регионалната соработка – основа за забрзан економски...

Долгогодишните и традиционално добри билатерални односи кои дополнително се зајакнуваат од година во година, низ интензивен и пријателски политички дијалог потврден со редовни и...

Брнабиќ: Бројот на новозаразени со Ковид-19 денеска ќе биде катастрофален

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени дека денеска, во апсолутни бројки, бројот на новозаразени со Ковид-19 „ќе биде катастрофален“.Во изјава за ТВ Прва, Брнабиќ истакна...

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија нови 13.000 вакцини „Спутник“

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска соопшти дека Србија и донирала дополнителни 13.000 вакцини „Спутник В“ на Македонија, наведувајќи дека досега на земјава и се...

Во Србија од утре до понеделник ќе работат само продавниците за...

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека од утре до понеделник во државата се ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските...

Брнабиќ: Ќе и помогнеме на Македонија во регистрација на вакцината, понудивме...

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија сака да им помогне на околните земји во однос на вакцинацијата против коронавирусот, потсетувајќи дека претседателот Александар...

Брнабиќ: Државјаните на Северна Македонија од 1 јуни можат во Србија...

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави денеска дека ќе настојува да го либерализира влезот во Србија што е можно повеќе, потенцирајќи дека, покрај заштитата на...

Српската премиерка Брнабиќ во официјална посета на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска ќе биде домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ.Како што...

Српската премиерка в понеделник во посета на Скопје

„Српската премиерка Ана Брнабиќ в понеделник, 26 август, ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија“, соопшти денеска од Канцеларијата за медиуми на Владата...

„Новости“: Високи српски функционери ќе бидат уапсени ако дојдат во Косово

Пред воведување на драконските такси со што фактички го забранија влезот на српски производи на територијата на Косово, приштинските власти на 1 ноември донеле...

Брнабиќ: Ги славиме нашите добри односи и Денот на Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера изјави  дека не разговарала ниту со македонскиот колега Зоран Заев, ниту со амбасадорката на Македонија во Белград, Вера Јовановска...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот