Tag: бродолом

Мигрантска криза: Седум лица загинаа во бродолом во Грција

Најмалку седум лица загинаа, а 90 се спасени во бродска несреќа кај грчки остров, соопштија денеска грчките власти.Грчката крајбрежна стража наведе дека спасила...

Нова бегалска трагедија: Се преврти брод кај Тунис, има настрадани

Најмалку две лица загинаа, а 21 се водат за исчезнати откако бродот со кој пловеле се преврти кај брегот во Средоземно море, потврдија туниски...

Трагедија кај Тунис: Во бродолом загинаа 23 мигранти

Најмалку 23 мигранти од Африка настрадаа при бродолом кај брегот на Тунис, до кој дошлододека се обидувале да го преминат Средоземното море, на патот...

Најмалку 126 мигранти исчезнаа во бродолом

Најмалку 126 мигранти се водат за исчезнати после потонувањето на импровизираното пловило со кое тргнале од Либија, изјави портпаролот на Меѓународната организација за миграции,...

Бродолом во Средоземјето, загинаа 100 мигранти

Во Средоземното море, во близина на либискиот брег, потона брод со над 100 мигранти.Италијанската крајбрежна стража соопшти дека само четири лица го преживеале бродоломот,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот