Tag: буџет

Ребалансот на Буџетот влезе во собраниска процедура, власта и опозицијата со...

Во собраниската Комисија за финансирање и Буџет денеска треба да продолжи расправата за ребаланс на Буџетот за 2022 година. Според министерот за финансии Фатмир...

Ребалансот пред собраниската Комисија за финансирање и буџет

Собраниската комисија за финансирање и буџет, како матична комисија, денеска ја почнува расправата по ребалансот на Буџетот.Вкупните приходи се планирани на ниво од 245,8...

Јовески: За потребите на Обвинителството ќе се издвојува 0,4 отсто од...

За оваа година буџетот на Обвинителството е зголемен за околу 14 отсто. Исто така ја гледам гаранцијата во Законот за Јавно обвинителство, каде што првпат...

Спасовски за „црниот понеделник“ : Режим никогаш повеќе!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на својот Фејсбук, објавувајќи фотографија, потсети на немилите кои се случија на 24 декември 2012 година.„Да не се...

Пратениците четврти ден расправаат за Предлог буџетот

Пратениците денеска во рамки на 54. седница четврти ден ќе расправаат по дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година во второ читање. Вкупните расходи во Предлог-буџетот...

Бесими му го предаде предлог-буџетот на Џафери

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го достави дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието Талат Џафери, кој Собранието треба да го...

Заев: Одлика на овој Буџет е дека парите на граѓаните ќе...

Во Предлог-буџетот за 2022 година финансиски се пресликани приоритетите на кои Владата посветено ќе работи во текот на следната година, објави премиерот Зоран Заев...

Маричиќ: Со новиот буџет финансиски и кадровски се зајакнува судството

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на презентацијата на „Функционалната анализа на основните судови и планот за подобрување на основните судови во Република...

СДСМ во Собранието ќе го донесе Буџетот и законите блокирани од...

Соопштение за јавностДржавниот Буџет за 2022 година, кој е во собраниска процедура е насочен кон зачувување на здравјето и животите на граѓаните, економско заздравување...

Почнува собраниската расправа за Предлог буџетот за 2022

Вкупните расходи се планирани на ниво од 272,4 милијарди денари или 32 проценти од БДП, а приходите на 238,9 милијарди денари или 30,9 проценти...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот