Tag: вежба

НАТО-вежба во Охридско-струшкиот регион

Во организација на НАТО Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) и македонскиот Центар за управување со кризи, на подрачјето на Охрид...

Пендаровски: Вежбата „Одлучен удар 21“ го зајакнува трансатлантското партнерство

Како држава ќе продолжиме со инвестирањето и развојот на полигонот Криволак кој повеќе не е само наш воен капацитет, туку и капацитет на целата...

Вежба на припадниците на тимовите за брз одговор при Дирекцијата за...

Дирекцијата за заштита и спасување од денеска до недела во Маврово организира вежба на припадниците на тимовите за брз одговор–ТБО.Целта на вежбата е демонстрација...

Столтенберг: Воената вежба на НАТО „Defender Europe 2020“ не е насочена...

„Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека големиот трансфер на американски и сојузнички војници во Источна Европа, како дел од воена вежба,...

Заедничка вежба на НАТО и РСМ за справување со последици од...

Директорот на Центарот за управување со кризи, Агрон Буџаку, и заменик помошникот генерален секретар за операции при НАТО, Џонатан Периш, денеска ќе потпиша меморандум...

Израел и САД вежбаат одбрана од руски ракети

Израелската авијација заедно со сојузниците од САД и европските држави одработи задача за борба против рускиот ракетен систем С-400 „триумф“ на воените игри „Сино...

Ден за високи гости на вежбата „РЕГЕКС-19“

Во касарната „Алексо ДемниевскиБауман“ во Велес денеска ќе се реализира Ден за високи гости на вежбата ,,РЕГЕКС-19“. На Денот за високи гости ќе присуствуваат...

Презентација на опремата од воената вежба „Одлучен удар 19“

Возила, вооружување и опрема која се употребува на заедничката воена вежба „Одлучен удар 19“, на која учествуваат околу 2.700 војници од нашата армија и...

Тактичка вежба со боево и артилериско боево гаѓање на „Криволак“

Тактичка вежба со боево гаѓање и артилериско боево гаѓање со минофрлачи 120мм се одржи денеска на „Криволак“ во рамки на теренската вежба „Одлучен удар“,...

Северна Македонија домаќин на воената вежба „Одлучен удар“ со 2.000 американски...

Владата на Република Северна Македонија на денешната 130-та седница ја разгледа и прифати Информацијата за изведување на вежбовната активност на Армијата на Република Северна ...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот