Tag: вежби

Во Естонија почнуваат големи воени маневри на НАТО

Во Естонија денеска почнуваат големи воени маневри на НАТО, што се сметаат за едни од најголемите одржани досега во историјата на Балтикот.Маневрите ќе се...

На „Криволак“ завршни активности на здружената вежба на НАТО „Neptune Strike...

На армискиот полигон „Криволак“ денеска ќе бидат извршени летачки вежбовни активности со воздухоплови од вооружените сили на САД, во рамки на планираните редовни заеднички...

Руската авијација вежба ракетни напади

Воздухопловните единици на Јужниот воен округ и поморската авијација на Црноморската флота на Русија вежбаат изведување на ракетни напади како дел од проверката на...

Летонски министер оценува: Можен е судир меѓу НАТО и Русија

„Милитаризацијата на границата со Литванија од страна на Минск, како и претстојните руско-белоруски воени вежби носат во себе ризик да предизвикаат инцидент со трупите...

Јапонската Влада купува ненаселен остров за воени вежби со САД

Јапонската Влада денеска соопшти дека се согласила да купи ненаселен остров во југозападниот дел на земјата, со намера да го употреби како место за...

Русија почнува со вежби на своите стратегиски нуклеарни сили

Руската армија од денеска почнува со масовна воена вежба на своите стратегиски нуклеарни сили насловена „Гром 2019“.Руското Министерство за одбрана информира дека во тридневната...

Македонските војници ќе можат да вежбаат на полигоните во Бугарија

„Војниците на АРМ и цивилните служби на Министерството за одбрана на Северна Македонија ќе можат да ги користат воените полигони во Бугарија.Како што пишуваат...

Вежбањето во природа буди оптимизам

Добивката од вежбањето под ведро небо е повеќекратна, затоа што рекреацијата во природа ги буди оптимизмот и ја зајакнува волјата. Освен тоа, излагањето на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот