Tag: царовска

Царовска: Одлучив да не учествувам во новата Влада

Донесов одлука да не учествувам во новата Владата со новиот мандатар, соопшти денеска министерката за образование и наука Мила Царовска во изјава за медиумите...

Царовска: Скринингот на учениците го координира Министерството за здравство

Нема информации кога ќе почне скринингот на 8200 ученици во основните и средните училишта, што од Министерството за здравство беше најавен за почетокот на...

Царовска: Активни случаи 0,26 отсто од 240 илјади ученици, нема препорака...

Бројките на новозаразени со коронавирус во училиштата се движат од  0,01 до 0,03 дневно, а  активни случаи се  0,26 проценти од вкупно 240 илјади...

Царовска: Нити еден ученик не се заразил во училиштата

Немаме заразени ученици во училиште, односно се уште нема интерна трансмисија во ниту едно училиште, вели министерката за образование Мила Царовска, откако вчера беа...

Царовска: Очекувам одлука од Владата за настава со физичко присуство зашто...

Министерката Мила Царовска очекува дека Владата на седница денеска ќе донесе одлука за почеток на учебната 2021/2022 година со физичко присуство на наставата, по...

Царовска: Oваа учебна година беше предизвик на кој заедно успешно одговоривме

„Министерката за образование и наука Мила Царовска со видеообраќање се заблагодари на наставниците, учениците и родителите за успешно завршената учебна година во вонредни услови...

Царовска: Подготвени сме за успешно спроведување на државната матура

На 5 јуни започнува полагањето на државната матура за над 15 илјади матуранти. Учениците од завршната четврта година во средното образование ќе го полагаат...

Царовска: Состојбата во училиштата е стабилна, нема потреба од нови мерки

Состојбата во училиштата е стабилна. Со физичко активно присуство во последниот извештај, што е многу помалку од крајот на првото полугодие, рече денеска министерката...

Царовска: Наскоро ќе бидат објавени повици за подготовка на програмите за...

Наскоро ќе бидат објавени повици за подготовка на наставните програми за прво и четврто одделение согласно со Концепцијата за основно образование, соопшти министерката Мила...

Царовска: Ги приспособуваме профилите од средно стручно образование на потребите на...

Во рамки на кампањата на Министерството за образование и наука „Учи паметно, работи стручно“, дебата помеѓу компаниите и средните стручни училишта денеска се одржа...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот