Tag: црна гора

ИНВЕСТИЦИИ: Саудијци ќе градат луксузно одморалиште кај Улцињ

Компанија од Саудиска Арабија („Ал Шиди Груп“), планира да изгради големо затворено одморалиште во близина на Улцињ.Според пишување на босански и црногорски медиуми, постои...

Уапсен поранешниот директор на црногорската полиција Веселин Вељовиќ

Поранешниот директор на Управата на полицијата, Веселин Вељовиќ, е уапсен по налог на Специјалното државно обвинителство, дознава порталот РТЦГ. Вељовиќ е однесен на распит...

ПОЖАРИ БЕСНЕАТ НИЗ ЕВРОПА: Португалија се топи на +47, драма на...

Ширум европскиот континент беснеат стотици пожари. Во последните две недели, поради високите температури починаа неколку илјади луѓе. Бројни земји бележат температурни рекорди.Повеќе од...

Вицепремиерот Битиќи се сретна со министерот за финансии на Црна Гора,...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес се сретна со министерот за финансии на Црна...

ОДЛУКА: ВизЕр откажа неколку линии од Босна, Црна Гора и Србија

Нискобуџетната авиокомпанија ВизЕр планира да затвори или привремено да прекине неколку линии од три држави на поранешна Југославија.Кога станува збор за Босна и Херцеговина,...

Македонија го презеде претседавањето со Транспортната заедница од Црна Гора

Република Македонија од денеска го презема претседавањето со Транспортната заедница и во следната година ќе биде домаќин на активности и настани кои ќе придонесат...

РТЦГ: Во новиот состав на парламентот на Црна Гора ќе има...

Во новиот состав на црногорскиот парламент, според прелиминарните резултати, ќе има пратеници од 20 партии кои учествуваа на вонредните парламентарни избори на 11 јуни....

Дојави за бомби ги затворија аеродромите во Подгорица и Тиват

„Во Подгорица еден авион е вратен на дополнителна контрола. Во моментот полициски екипи прават контроли на аеродромот“,велат од аеродромот во Подгорица.Од Министерстовто за внатрешни...

ЃУКАНОВИЌ ЗАГУБИ: Јаков Милатовиќ е новиот претседател на Црна Гора

Јаков Милатовиќ победи на вчерашните претседателски избори во Црна Гора, освојувајќи околу 60 отсто од гласовите, додека неговиот противкандидат и актуелен претседател Мило Ѓукановиќ...

Во Црна Гора поевтинуваат 25 прехранбени производи

Во рамки на акцијата „Стоп за инфлацијата“, во Црна Гора од денеска поевтинуваат 25 прехранбени производи, меѓу кои јогурт, јајца, млеко, сирење и некои...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот