Tag: Црно море

Поплавени приморски градови на бугарскиот брег на Црно Море

Крајбрежниот регион на јужна Бугарија е погоден од обилни врнежи од дожд, што резултираше со големи поплави во туристичките места на Црното Море, јави...

РАСТЕ НАПНАТОСТА МЕЃУ САД И РУСИЈА: Шпионска војна и нова драма...

Русија вчера објави дека подигнала два нејзини борбени авиони за да пресретне две американски беспилотни летала над Црното Море во близина на Крим.„Кога беше...

Каде исчезнува рускиот гас?

Рускиот гигант „Гаспром“ се закани дека ќе го намали обемот на транзит на гас низ Украина, бидејќи е забележано дека „исчезнува“, оној наменет за...

Во Црно Море идната недела почнуваат воените вежби „Си бриз“

„Зголемената активност на сојузнички воени бродови во Црното Море го најавува почетокот на годинешните воени вежби „Си бриз“ (Sea Breeze) што треба да се...

Воени „закачки“ во Црно море

Американскиот ракетен разурнувач „Лабун“ тргна кон Црното море за да учествува во безбедносните операции на море, соопшти Шестата флота на американската воена морнарица на...

Тензично на Крим: Украинците тестираа „Бајрактари“ близу полуостровот

Украина ги испроба турските ударни беспилотни летала „Бајрактар“ мад Црното море во рамки на воена вежба, објавија од украинското Министерство за одбрана. „Беспилотните летала ‘Бајрактар’...

Одеса: Турски „Боинг“ излета од писта, нема повредени

„Боинг 737-800“ на компанијата „Туркиш Ерлајнс“ при слетување на аеродромот во Одеса го скршил предниот трап и излетал од пистата, после што патниците биле...

Голема воена вежба на турската армија во Средоземно, Егејско и Црно...

Турската армија денеска почна голема воена вежба во Средоземно, Егејско и Црно Море во која учествуваат 131 бродови, 57 авиони, 33 хеликоптери и 25.900...

Украинско-Руска криза: Турција загрижена, Полска ја осудува Русија

Турција соопшти дека е загрижена поради наводите дека кај полуостровот Крим припоен кон Русија било стрелано на украински бродови, а Полска го осуди „агресивното...

Растат тензиите на Црно море: Руски брод истрела ракета, Украина возврати

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека од руски брод била истрелана ракета кон група украински бродови во Керчковиот премин. Како што е наведено, оштетен бил...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот