Tag: чарлс

Кралот Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во Единбург зад...

Британскиот крал Чарлс Трети ќе го предводи кралското семејство во поворката зад ковчегот на неговата мајка, кога ќе се упати кон катедралата во Единбург,...

Чарлс утре официјално ќе биде прогласен за крал

Чарлс Трети утре официјално ќе биде прогласен за крал во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред церемонијално тело познато како Пристапен совет.Крунисувањето би можело...

Кралот Чарлс: „Смртта на саканата мајка е момент на најголема тага“

Смртта на мојата сакана мајка, Нејзиното Височество Кралицата, е момент на најголема тага за мене и за сите членови на моето семејство, се вели...

Принцот Чарлс стана крал на Обединетото Кралство по смртта на кралицата...

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, што значи дека принцот Чарлс официјално е крал Чарлс.И покрај фактот дека крунисувањето на кралот Чарлс нема...

Досега невидени писма на Чарлс Дикенс утре ќе бидат првпат изложени...

Повеќе досега невидени писма на англискиот писател од 19. век, Чарлс Дикенс, утре за првпат ќе бидат изложени во Музејот на Чарлс Дикенс и...

Принцот Чарлс прописно добил куфер со милион евра од поранешен катарски...

Принцот од Велс, британскиот престолонаследник Чарлс, според запазените правила и прописи, добил куфер со еден милион евра во кеш од поранешен катарски премиер. А,...

Момче со самострел упадна во дворецот на кралицата Елизабета

Човек вооружен со самострел, кој беше уапсен по обидот да упадне во замокот Виндзор, каде кралицата Елизабета го славеше Божиќ, е приведен според Законот...

Торта стара 40 години оди на наддавање

Парче свадбена торта од свеченоста на принцот и принцезата од Велс ќе биде ставено на аукција – 40 години откако британскиот престолонаследник Чарлс и...

Мемоарите на Хари ќе ја срушат монархијата!?

Принцот Хари повеќе пати покажа дека не се плаши да зборува против кралското семејство, а неговата најнова најава дека ќе издаде мемоари можеби ќе...

Напнато во кралското семејство: Чарлс не сака да го види Хари

Триесет и шестгодишниот принц Хари повторно заради семејни обврски мора да ја посети Англија. Кон крајот на јуни тој би требало да дојде од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот