Tag: Чашка

Во Велес до 17 часот одѕивот на гласачите 40,02 проценти, во...

Од вкупно 45.989 гласачи регистрирани во избирачкиот список, до 17 часот во Општина Велес гласале 40,02 проценти на 84 избирачки места.Според Општинската изборна комисија,...

ДИК ќе одлучува по приговорите од вториот круг од локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница ќе ги разгледува и ќе одлучува по приговорите поднесени на постапката за гласање, сумирање и утврдување на...

Поднесени стотина приговори за вториот круг од локалните избори

Алијансата на Албанците, БЕСА и НДМ поднесоа приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за вториот круг од локалните избори што се одржаа во неделата.Според...

Петре Шилегов од СДСМ кандидат за градоначалник на Скопје

Денеска СДСМ ги соопшти кандидатите за градоначалници за локалните избори 2017 година во триесетина општини. Петре Шилегов, е предложен за градот Скопје.За кандидати за...

Не стивнуваат пожарите низ Македонија

Веќе трета недела беснеат пожари низ Македонија. Пожарот кој започна кај новите градски гробишта во близина на манастирот Трескавец во прилеп сè уште е...

Гори кај Богомила, Македонски брод и на Бистра

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека има активни пожари во општините Чашка, Македонски Брод и Маврово Ростуше.За справување со огнот ангажирани се два...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот