Tag: шверц

Обвинителството во Бургас побара притвор за македонскиот државјанин за шверц на...

Обвинителството во бугарскиот град Бургас соопшти за дописникот на МИА, дека побарало притвор за 60-годишниот македонски државјанин, кој беше упсен во неделата за шверц...

По потерница од САД; Во Шпанија уапсен венецуелски шпион

Мадридската полиција соопшти деке денеска рано утрово е уапсен поранешниот венецуелски шпион Уго Карвахал по американско обвинение за трговија со наркотици, две години откако...

Приведени 12 лица, сузбиена криминална група за шверц на хероин и...

Во рамки на активностите за борба против недозволената трговија со дрога, во ноември и декември 2019 година спроведена е меѓународна истрага со австриската и...

Пресечен меѓународен канал за шверц на злато

Десет лица се уапсени, а близу три милиони евра се запленети, во рамки на истрагата за нелегална трговија со злато меѓу Франција и Германија,...

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

– Антички предмети стари околу 2500 години се откриени на граничниот премин Прешево-Табаовце во автомобил управуван од Македонец, соопшти денеска српската Царинска управа.Како што...

Продолжен притворот на градоначалникот на Ново Село

Градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, кој пред една недела беше фатен при шверц на цигари на македонско-бугарската граница, доби дополнителни 30 дена притвор.Освен...

Приведен градоначалникот на Ново Село

Градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, со уште три други лица вчеравечер биле приведени во СВР Струмица заради вмешаност во нелегална трговија со...

Разбиен ланец на шверцери на луѓе

Австриската полиција денес уапси 10 турски државјани вклучени во меѓународна мрежа која во изминативе неколку години прошверцувала 10.000 илјади луѓе.Полицијата трага за по уште...

Франција: Уапсени водачи на шверц со мигранти

Француските власти уапсија и осудија еден од водачите на ланец шверцери на мигранти и негов соучесник.Уапсените ги префрлувале бегалците од Франција во Велика Британија...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот