Tag: шума

Укината забраната за движење во шума

Министерство за земјоделство денеска ја укина делумната забрана за движење во шума и шумско земјиште, која стапи на сила во јуни годинава, заради проценката...

Сеуште активни неколку пожари во Македонија

Според податоците на Центарот за управување со кризи до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот...

Шар Планина прогласена за Национален парк

Пратениците во Собранието вчера со мнозинство од 66 гласа дадоа зелено светло за Законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк.Со...

Голем пожар на југот на Грција: Евакуирани села и манастири

Во регионот на Коринт, на југот на Грција, избувна голем пожар заради што се евакуирани жителите на шест села, како и два манастири.Пожарот изби...

Пожарот над Галичник ставен под контрола

Пожарот што вчера попладнето избувна над село Галичник е изгасат, објави Месната заедница Галичник на нејзиата официјална Фејсбук страница.„Драги галичани, пожарот е под контрола....

Пендаровски се вклучи во акцијата за обновување на опожарената шума кај...

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на Кочани во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, при што ги посети припадниците на...

Заев: Ќе одговараат сите кои предизвикуваат пожари, ќе се обновува шумата...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во придружба на претставници на сите засегнати институции кои беа вклучени во акцијата за гасење...

Пожар над населбата Пинтија, гори мешана шума

Пожар избувна денеска околу 11:30 часот во шумата над скопската населба Пинтија.Зафатена е поголема површина мешана шума.Како што соопштија од Територијалната против пожарна единица...

Воведена делумна забрана за движење во шума

Воведена е делумна забрана за движење во шума со оглед на зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор заради високите температури што...

Пожар на Водно, гори нискостеблеста шума

Попладнево пожар ја зафати шумата на Водно. Според првичните информации пожарот избувнал околу 15 часот.Пожарот е десно од крстот на Водно, накај Матка, а...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот