Tag: џамија

Во напад врз џамија во Кабул загинаа најмалку 10 лица

Во бомбашки напад врз џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на синоќешна молитва загинаа најмалку десетмина, вклучувајќи и свештеник, а повредени се 27...

Судири во Ерусалим: Повредени 12 Палестинци

Најмалку 12 Палестинци се повредени денеска во судирите со израелската полиција во комплексот на џамијата Ал Акса во Ерусалим, соопшти палестинската Црвена полумесечина.Израелската...

Масакр во авганистанска џамија, десетици мртви и ранети

Во експлозија во џамија на северот на Кабул денеска загинаа најмалку 12 луѓе, а ранети се повеќе од 20 верници, соопшти авганистанската полиција. Претставникот на...

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Третото најсвето место за муслиманите, џамијата Ал-Акса во Ерусалим од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот на заразени со новиот коронавирус.Џамијата Ал-Акса...

Жално бијат камбаните во грчките цркви поради пренамената на Аја Софија...

– Во црквите и Соборните храмови во повеќе делови на Грција, денеска камбаните ќе бијат жално, поради закажаната прва молитва во Аја Софија во...

Во џамиите нема да има утринска молитва за Рамазан Бајрам

Ријасетот на Исламската Верска Заедница во Република Северна Македонија, поради обавувањето на намазот на Фитр Бајрам, донесе низа мерки, што треба да се спроведат...

Напад на џамија во Франција, двајца ранети

Француската полиција соопшти денеска дека уапсила маж на возраст од 84 години осомничен дека пукал кај џамијата во местото Бајон на југозападот на Франција...

Заев присуствуваше на утринска молитва во Мустафа-пашината џамија

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Курбан Бајрам денеска присуствуваше на утринската молитва, Бајрам намаз, во Мустафа-пашината џамија во Скопје.

Најмалку шест мртви во џамија во Канада

Шестмина се убиени, а осум ранети во џамија во Квебек, во оружен инцидент кој канадскиот премиер го окарактеризира како „терористички напад“ Најмалку шест луѓе загинаа,...

Нов напад во Истанбул: Двајца ранети во џамија

Најмалку две лица се ранети кога непознат напаѓач влегол во џамија во Истанбул извадил пушка и почнал да пука во насобраните.Нападот се случи во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот