Tag: аерозагадување

ЕК: Нема „драматично подобрување“ во аерозагадувањето во С Македонија и регионот

„Европската комисија денеска го презентираше својот редовен извештај за состојбата со аерозагадувањето во Европа, кој ги вклучува и шесте земји до западниот Балкан, во...

Нуредини: Во борбата со аерозагадувањето да се вклучат сите засегнати страни

„Свесни сме дека нивото на загадување на воздухот е висока. Но, се уште не е над прагот, каде што треба да ги активираме т.н....

Шилегов: Досега нема вредности на аерозагадување за да се активираат мерките

„Какви било мерки за загадување ги активира координативното тело на ниво на Влада. Досега немаме вредности на загадувањето кои се како задолжителни за активирање...

Изречени казни и забрани со засилените контроли за спречување на аерозагадувањето

„Изречени се повеќе глоби и забрани за утврдени инциденти и активности кои значително влијаеле на загадувањето на воздухот и животната средина во повеќе општини...

СДСМ: Аерозагадувањето стана енормно во времето кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Реакција на изнесени ставови на Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ„Лицемерното ВМРО-ДПМНЕ лаже, зборува за загадувањето кое стана енормно токму за нивното владеење, денес се преземаат...

Отворен ден во Владата за иницијативи на НВО против аерозагадувањето

Отворен ден за иницијативи од невладините организации за намалување на загадувањето на воздухот ќе организира денеска Владата од 13:30 часот.Целта на настанот е владини...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се гушат поради неспособноста на власта да се справи...

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со  енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат...

Воздухот во Скопје отровен два дена по ред, Владата ги активираше...

Владата, почнувајќи од денеска, ги активира мерките за ублажување на последиците од аерозагадувањето во градот Скопје.Мерките се активираат по добиените информации дека квалитетот на...

Говор на љубовта кон народот и татковината

Еве ме пак со нови брановити изблици на говор на омраза кон оние што се само за мразење и за ништо друго. А, за...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот