Tag: азиланти

Зголемен бројот на илегални мигранти во Албанија

Зголемен бројот на илегални имигранти во Албанија кои влегуваат од северот на Грција за да го продолжат патот кон европските земји.Албанскиот премиер, Еди Рама,...

Меркел: Можен е договор за распределба на азиланти

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изрази оптимизам дека спорот за начинот за распределба на азиланти во ЕУ ќе биде решен откако судот кон средината...

Европскиот суд и забрани на Унгарија транфер на девет мигранти

Судот за човекови права во Стразбур им забрани на унгарските власти да префрлат осум тинејџери и една трудница од кампот за азил, во близина...

Орбан: Мигрантите ќе се затвараат во контејнери!

Унгарија соопшти дека е подготвена со затворање на барателите на азил во кампови на јужната граница со Србија, откако овој месец беше усвоен закон...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот