Tag: берза

Остар пад на светските берзи, се шири страв од рецесија

На светските берзи цените на акциите драстично паднаа и минатата недела, втора по ред, бидејќи централните банки во светот ги зголемуваат каматните стапки за...

Пад на европските берзи

На повеќето европски берзи цените на акциите утринава паднаа, по вчерашниот раст, бидејќи високата инфлација може да ја наведе Европската централна банка (ЕЦБ) да...

Волстрит падна седма недела по ред

После големите осцилации цените на акциите на Волстрит минатата недела пак паднаа, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради високата инфлација американската...

Пад на акциите на Волстрит

Берзанските индекси на Волстрит вчера остро паднаа, губејќи ги сите добивки од претходниот ден, бидејќи инвеститорите беа загрижени за послабите од очекуваните деловни резултати...

Благ пад на европските берзи на почетокот на неделата

На европските берзи утринава благо паднаа берзанските индекси, најмногу како резултат на падот на цените на акциите во рударскиот и технолошкиот сектор. Индексот СТОКС...

Пад на азиските берзи, доларот зајакна

На азиските берзи цените на акциите денеска паднаа, како и минатата недела, бидејќи инвеститорите стравуваат од дополнително забавување на растот на кинеската економија, но...

Волстрит порасна, почна важна седница на ФЕД

Берзанските индекси на Волстрит пораснаа втор ден по ред, а тргувањето повторно беше неизвесно додека инвеститорите ги очекуваат одлуките на лидерите на Американската централната...

Светските берзи паѓаат …

На светските берзи минатата недела цените на акциите паднаа бидејќи инвеститорите ги загрижија сигналите на американската Централна банка дека, со цел за сузбивање на...

Нов скок на цената на нафтата

Цените на нафтата утринава скокнаа за повеќе од 4 отсто, бидејќи трговците стравуваат од прекини во снабдувањето со нафта од Русија. Цената на барелот...

Азиската берза драстично падна, цената на нафтата нагло порасна

На азиските берзи денеска индексите нагло паднаа, додека цените на нафтата нагло пораснаа бидејќи инвеститорите стравуваат од војна во Украина, откако Русија испрати војници...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот