Tag: блиски исток

Кисинџер гледа промена во стратешката ситуација на Блискиот Исток по вклучувањето...

Поранешниот американски државен секретар, Хенри Кисинџер, во интервју за „Вашингтон пост“ оцени дека договорот за нормализирање на односите меѓу Саудиска Арабија и Иран, постигнат...

Ништо од примирјето: Израел погоди 40 подземни цели во Газа

Повеќе од 50 израелски авиони погодија 40 подземни цели на Хамас во Газа, соопштија претставници на војската на Израел. Со тоа, пишувањето на израелските...

Бајден: „Го поддржувам прекинот на огнот“

Американскиот претседателот Џо Бајден телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху при што ја „повтори својата цврста поддршка за правото на Израел да се...

ОН: Гутереш воздржан за мировниот план на Трамп за Блискиот Исток

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш е посветен на подршката кон Израел и Палестинците да постигнат мировен договор врз основа на резолуцијата на...

Кувајт ги поздравува определбите на Владата да биде членка на НАТО...

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со вонредниот и ополномоштен амбасадор на Државата Кувајт во Република Македонија, со седиште во Софија, д-р Јакуб Апатики...

На 31. јануари ќе се случи спојување на три необични лунарни...

На 31 јануари ќе биде видлив редок астрономски настан – „сина, крвава супермесечина“, за прв пат по 36 години.Настанот предизвикува големо внимание бидејќи на...

Рејчел Галовеј ќе биде новата амбасадорка на Британија во Македонија

Нова амбасадорка на Велика Британија во Македонија, ќе биде Рејчел Галовеј.Таа, доѓа на местото на досегашниот амбасадор Чарлс Гарет и ќе стапи на функција...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот