Tag: БМВ

Првиот меѓуградски лет на „Еркар“

„Прототипот 1“ на летачкиот автомобил „Еркар“ (Aircar Prototype 1), опремен со мотор на БМВ и обично гориво, го изврши првиот меѓуградски лет меѓу аеродромите...

БМВ го менува логото

Германскиот авто гигант БМВ го менува логото со што сака да се приближи до помладите клиенти што се пораснати во дигиталното време.-Стариот црн прстен...

Скромен раст на европскиот пазар на автомобили во 2018-та

Европската асоцијација на производители на автомобили, АЦЕА, вели дека пазарот на возила на Стариот континент лани забележал скромен раст, иако продажбата подзапрела во последните...

Група мигранти фатени во близина на струмичко Костурино

Дваесет и пет мигранти од Пакистан изутрината биле фатени во близина на струмичкото село Костурино откако во половина час по полноќ во полицијата било пријавено дека...

Саем на автомобили во Детроит: Новитети за модерно време

Официјално, еден од најголемите автомобилски саеми во светот, познатиот Северноамерикански авто-шоу во Детроит своите врати за посетителите ги отвара на 20 јануари и ќе...

„Јагуар“ собори рекорд

Новиот „Јагуар E-Pace“ го собори официјалниот Гинисов рекорд на своето прво претставување во Лондон во „Ексцел салата“, една од ретките локации кои пружале услови...

БМВ вложува 600 милиони долари во фабрика во САД

Автомобилската компанија БМВ планира да вложи дополнителни 600 милиони долари во својата фабрика во американската сојузна држава Јужна Каролина и да отвори уште 1.000...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот