Tag: Боинг

Американската армија развива моќно ласерско оружје, најсмртоносно досега

Армијата на Соединетите Американски Држави следната година планира да демонстрира работа на ласерско оружје од 300 киловати, најмоќно досега.Оружјето со големина колку еден...

Секој вторник директна линија Санкт Петербург – Скопје

Со пристигнување на првиот лет од аеродромот Пулково на Меѓународниот аеродром „Скопје“ денеска и официјално е воспоставена директната авиолинија Санкт Петербург – Скопје.Авиолинијата на...

Инцидент на аеродромот во Дубаи: Се судрија два авиона

Авион на нискобуџетската авиокомпанија „Флај Дубаи“ се судри рано утринава со авион на компанијата „Галф ер“ сос едиште во Бахреин, на пистата на Меѓународниот...

Боинг ќе исплати отштета од 500 милиони долари

Со фонд од 500 милиони долари авиокомпанијата Боинг ќе ги обештети семејствата на 346 лица загинати во несреќите со авионите на Боингот 737 Макс. Фондот...

„Боинг“ се согласи да плати 6,6 милиони долари казна за непочитување...

– Американската Федерална администрација за воздухопловство (ФАА) соопшти дека компанијата „Боинг“ се согласила да плати казна од 6,6 милиони американски долари откако регулаторот утврдил...

„Гол“ прв користи Боинг 737 Макс после 20 месеци

Бразилската компанија „Гол“ стана првата авиокомпанија што почна повторно да го користи Боинг 737 Макс на комерцијални летови по 20 месеци, кога беше прекината...

Новите авиони боинг 737 макс добија сертификат

– Авионите боинг 737 макс, произведени по март 2019 година, добија сертификат за летање од американската Федерална агенција за контрола на летање (ФАА).Агенцијата на...

„Боинг“ ја намали прогнозата за побарувачка на авиони во следните две...

– Американскиот производител на авиони „Боинг“ ја намали 20-годишната прогноза за побарувачка на нивните авиони, бидејќи економските превирања предизвикани од пандемијата на коронавирусот негативно...

Испораката на вакцини против коронавирус во светот ќе биде историски предизвик,...

– Испораката на вакцини против коронавирус во светот ќе претставува најголемиот транспортен предизвик во историјата, сметаат претставници на авиоиндустријата, пренесува БиБи-Си.За да се дистрибуираат...

Боинг ќе отпушти 12.000 работници во САД

Американската компанија Боинг планира следните недели да подели откази на околу 12.000 вработени во САД.Компанијата соопшти дека во текот на неделата ќе отпушти 6.670...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот