Tag: бунт

Белориски опозиционери зад решетки

Судот во Минск вчера и изрече затворска казна на Марија Колесникова (39), која беше член на Координацискиот совет на белоруската опозиција. Како една од лидерите...

Словенија се крена на протест против Јанез Јанша

Во Љубљана денеска се најавени големи антивладини протести откако повеќе организации и движења, вклучително и синдикати и опозициски партии, го потврдија своето учество.Минатиот петок,...

Побуна на 600 затвореници во затвор во Бирмингем

Стотици затвореници кренаа бунт во затвор во Бирмингем и контролира неколку делови од установата, пренесуваат светски медиуми.Како што пренесува Би-Би-Си, неколку лица контактирале со...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот