Tag: вакцини

За два дена вакцинирани над 1.500 лица во рамки на кампањата...

Над 1.500 лица за два дена се вакцинирани со прва и трета доза во рамки на широката кампања за имунизација за заштита на ризичното...

Вакцинирање на луѓето од ризичните групи, препорака за влез во моловите...

За да се подигне имунитетот на популацијата, што би било основа и за натамошно релаксирање на мерките, почнува кампања за вакцинирање на луѓето од...

Словенија досега на вакцини потрошила 68,5 милиони евра

Словенија досега за вакцини против Ковид-19 платила 68,5 милиони евра, а поради истечен рок или несоодветно чување фрлени се околу 2,5 отсто или 74...

Пристигнаа 250 илјади дози од „Фајзер“ донација од Италија за Македонија

Министерството за здравство вчера доцна попладнето презеде донација од 250 илјади дози вакцини против Ковид-19 од производителот „Фајзер“ од италијанската Влада, што се реализира...

За влез во Бугарија со вакцина и негативен тест

На сите државјани на Република Македонија од 20 јануари им е дозволен влез во Бугарија со приложување на валиден сертификат за вакцинација против КОВИД 19...

Угур Шахин: Вакцините против Ковид-19 сами по себе нема да ја...

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек“, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на...

Фон дер Лајен: ЕУ нарача 180 милиони вакцини Фајзер адаптирани за...

Европската унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.Фон...

СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) синоќа издаде привремени препораки за употреба на вакцините против Ковид-19 од различни производители како втора или засилувачка доза.Во зависност од...

САД ќе донираат дополнителни милион дози вакцини на Авганистан

САД ќе донираат дополнителни милион дози вакцини против Ковид-19 во Авганистан, изјави американскиот специјален пратеник за Авганистан, Томас Вест.„САД им понудија на народот во...

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.736.243 дози вакцини, а ревакцинирани 48% од...

Заклучно со 14 декември, вкупно се вакцинирани 838.987 граѓани, ревакцинирани се 810.990, а трета доза примиле 86.266 граѓани. Вкупно аплицирани се 1.736.243 дози вакцини.Опфатот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот