Tag: Валандово

Пожари буктат во битолско, струмичко, кумановско и штипско

Активни пожари моментно има во битолскиот, струмичкиот, кумановскиот и штипскиот регион. Во нивното гаснење од раните утрински часови учествуваат пожарникари, припадници на Армијата, а...

Валандово ја затвора дивата депонија кај селото Балинци

Општина Валандово,во соработка со јавното комунално претпријатие „Комунален сервис“ и шумската подружница „Саланџак“ го приведува кон крај расчистувањето, а потоа и дефинитивното затворање на...

Уличното осветлување во Валандово оди под јавно приватно партнерство

Како една од петте пилот општини во кои се спроведува проектот за енергетски ефикасно јавно улично осветлување,општина Валандово објави јавна набавка за ангажирање компанија...

Почувствуван земјотрес во Струмица и Валандово

– Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда ML=2.6 и  интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 7:26 часот е почувствуван од населението...

Започна Саемот на книгата во Валандово

На градскиот плоштад во Валандово вчера, денеска и утре се одржува Саем на книгата, на кој со свои примероци од различни литературни жанрови се...

Започна Саемот на книгата во Валандово

На градскиот плоштад во Валандово вчера, денеска и утре се одржува Саем на книгата, на кој со свои примероци од различни литературни жанрови се...

Пендаровски во Куманово, а Силјановска-Давкова во Валандово и Гевгелија

Кандидатите за претседател на државата и денеска ја продолжуваат кампањата и на средби со граѓани и митинзи ќе ги претстават своите изборни програми.На 15-от...

Царовска во Валандово: Годинава ќе се изгради нова градинка во село...

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска ја посети општина Валандово на покана на градоначалникот Перо Костадинов, кој ги презентираше проектите од областа...

Владата одлучи да го раскине договорот за концесија за „Казандол“

Владата на Македонија на синоќешната 58. седница реши да  биде раскинат договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот...

Почувствуван земјотрес во Дојран

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер е регистриран во 10 часот и 13 минути во Грција, а потресот бил почувствуван во Дојран.„Денеска...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот