Tag: Вевчани

Бугарија упати демарш до МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

– Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов упатил остра вербална нота до македонското Министерство за надворешни работи по информациите дека е запалено бугарско знаме...

Вевчанци се мајтапат со политичарите

Вевчани и вевчанци и оваа православна Нова година ја дочекуваат на својот препознатлив начин – со традиционалниот Василичарски карневал, најуникатната културна манифестација во земјата.–...

Вевчанската традиција се негува и во Вашингтон

За големата заедница на Македонци кои живеат во Вашингтон и населените региони околу американската престолнина, празнувањето на Стара нова година со неизбежните василичарски маски...

Почнува Вевчанскиот карневал

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година.Вевчанскиот...

Груевски: Нова ера“, ќе биде за нови победи, успеси, ново...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на вчерашниот митинг во Вевчани, рече дека локалната самоуправа во Вевчани, во изминатите четири години направила колку што никогаш...

ВМРО-ДПМНЕ објави имиња на кандидати за уште девет општини

Од ВМРО-ДПМНЕ, денеска ги објавија имињата на кандидатите за градоначалници за девет општини.За Прилеп предложен е Марјан Ристески, актуелен  градоначалник на општината, за Брвеница,...

27 кандидати за градоначалници собраа потписи за локалните избори

Денеска Државната изборна комисија (ДИК) објави дека потребниот број на потписи ги собрале 27 независни каднидати за градоначалник и 47 листи на кандидати за...

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Струга и Вевчани

Евроамбасадорот, Самуел Жбогар, денеска престојува во посета на општина Струга каде што ќе се сретне со градоначалникот, Мустафа Забзуни.Евроамбасадорот во Струга ќе го отвори...

Голем шумски пожар близу Вевчани

Пред еден час, на планината Јабланица, во месноста викана Смолејца, во атарот на струшкото село Вевчани, избувна голем шумски пожар. Причината за избувнувањето на пожарот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот