Tag: Цирих

Поројни дождови ги поплавија улиците и предизвикаа сообраќаен метеж во Цирих

Швајцарија ја зафатија едни од најсилните дождови за време на грмотевицата, што денеска предизвика поплави и сообраќаен метеж во главниот финансиски центар Цирих.Во текот...

Македонски државјани вратени од аеродромот во Софија пред полетување за Цирих

Македонски граѓани со двојно државјанство меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих.Како...

Полицијата во Цирих нуди 10.000 франци за информација за убиецот на...

„Кантоналната полиција на Цирих нуди награда 10.000 швајцарски франци за секое лице кое ќе обезбеди информации за апсење на убиецот на 51-годишниот И. Истрефи.Македонскиот...

На охридскиот аеродром пристигна првиот авион на компанијата „Еделвајс“ од Цирих

На охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“ попладнево пристигна првиот лет на авиокомпанијата „Еделвајс“ од Цирих.Првите 174 патници од Швајцарија на аеродромот беа пречекани со...

Десетици повредени во судар на возови во Австрија

Најмалку 40 луѓе се полесно повредени во судар на два патнички воза во австрискиот град Салзбург што се случи утринава.Австриската полиција информира дека возовите...

Лејди Гага ги откажа концертите поради здравствени причини

Американската пејачка Лејди Гага ги откажа последните 10 концерти во рамки на светската турнеја поради здравствени проблеми.Поп ѕвездата на Твитер објави дека поради силни...

Ѓоковиќ имал операција во Цирих

Новак Ѓоковиќ го оперирал повредениот лакот на десната рака, тврди специјализираниот тениски портал „Блик“. Според овој извор, српскиот тенисер бил опериран во Базел.Ѓоковиќ на...

Венко Филипче избран за министер за здравство

Со 62 гласа „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“ Собранието попладнево го избра д-р Венко Филипче за министер за здравство.Премиерот Зоран Заев пред...

Во Цирих вооружен маж рани неколку луѓе

Вооружен маж рани неколку луѓе во Цирих, соопштуваат од швајцарската полиција.Напаѓачот е во бегство. Во тек е потрага по него.Засега никој не изнесува...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот