Tag: црква

Руската православна црква ја призна МПЦ-ОА како автокефална сестринска црква

Членовите на Синодот, се вели во објавата на Руската православна црква, изразија надеж дека МПЦ – ОА, најмладата во семејството на автокефалните православни цркви,...

Лидер на евангелистичка црква во Мексико осуден на 16 години затвор...

Насон Хоакин Гарсија, водачот на евангелската организација Светлото на светот, основана во Мексико, е осуден на 16 години и осум месеци затвор поради сексуална...

Што значи српскиот Томос и имот „даден на користење“?

Дали СПЦ со официјален акт требало да го извести Вселенскиот патријарх дека се согласува да биде издаден Томос за полна авткефалност на МПЦ-ОА, наместо...

СПЦ ја одобри афтокефалноста на МПЦ-ОА

„Браќа и сестри, ви носиме радост... Светиот архиерејски собор на Српската православна црква, едногласно, ја благословува и одобрува афтокефалноста на Македонската православна црква –...

Пендаровски до Вартоломеј: Заокружувањето на автокефалноста на нашата црква е од...

Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, по повод признавањето на каноничноста на нашата...

Папата за „воениот Велигден“: „Видовме премногу крв и насилство. Доста е!“

Папата Франциско, вчера, одбележувајќи го „воениот Велигден“, ги повика лидерите да ги слушнат криците на луѓето за мир во Украина и отворено ја критикуваше...

Германците масовно ја напуштаат црквата, се срамат од тоа што го...

Во Германија се повеќе католички верници ја напуштаат црквата. Ова е последица од најновиот извештај за прикривање на сексуалното злоупотребување на деца и млади....

г.г. Стефан: Човекот е премал и немоќен да ѝ се спротивстави...

„Радосниот празник на Христовото рождество е спасоносниот ден во кој се помириja небото и земјата и денот кога Синот Божји, Кој вечно се раѓа...

Мицкоски: Сплотени и со верба во Бога да работиме за подобро

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан, упати писмо со честитки по повод...

Заев го честиташе католички Божиќ: Да им подадеме рака на оние...

„Денешниот ден, Христовото раѓање – Божиќ, е вечниот симбол на нашата надеж, дека Бог е со нас и дека преку вербата, можат да се...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот