Tag: Чешка

Чесите ќе добијат компензација од државата, штом сметките надминат 30 отсто...

Поради поскапените енергенси, чешкиот премиер Петр Фијала вети компензација за граѓаните преку станбен додаток, за сите оние чии сметки надминуваат 30 отсто од нивните...

Во супермаркет во Чешка, во кутии со банани, пронајдени 840 килограми...

Вработените во супермаркет во Чешка пронајдоа дури 840 килограми кокаин во кутии со банани, во вредност од речиси 80 милиони евра.Се верува дека...

Чешкиот туристички центар Карлови Вари е пред колапс

Ѕвончето на влезната врата на продавницата за сувенири во Карлови Вари, Чешка, собира прашина. Сопственикот зад касата размислува како да врзе крај со крај....

Чешка и испраќа воена помош на Украина

Чешка испраќа тенкови Т-72 и пешадиски борбени возила БВП-1 во Украина, информираше денеска извор од чешките одбранбени сили, потврдувајќи ги извештаите на медиумите. Тој...

Чесите ја „окупираа“ Полска

Многу Чеси деновиве навалија во полските продавници откако полската влада привремено го укина ДДВ за низа основни намирници. Чешките весници го нарекоа тоа „шопинг...

Петр Фиала, либерален конзервативец, е нов чешки премиер

Петр Фиала вчера е именуван за нов премиер на Чешка. Тој ја превзеде должноста во дворецот Лани близу Прага во присуство на претседателот Милош...

Нов рекорд во Чешка: Регистрирани 27.717 нови случаи на коронавирус

ЧЕШКАТА РЕПУБЛИКА денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирала 27.717 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата...

Словачка во локдаун, а Чешка ги заострува мерките за да го...

Дводневниот локдаун стапи на сила денеска во Словачка, земја со трет најмал дел на вакцинирани, откако што состојбата во болиците стана критична, а бројот...

Германија, Чешка и Унгарија со рекорден број новозаразени од почетокот на...

Германија, Чешка и Унгарија забележаа денеска најголем број новозаразени со корона вирус во еден ден од почетокот на пандемијата, објавија тамошните власти.Според податоците на...

Чешкиот претседател на интензивна нега

„Претседателот на Чешка, Милош Земан, е сместен на Одделот за интензивна нега, а дијагнозата нема да биде објавена без негова согласност“, соопшти директорот на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот