Tag: Чешка

Се заострува американско-руската дипломатска војна

Привремениот повереник во руската амбасада во Вашингтон, Сергеш Кишељов, е повикан во американскиот Стејт департмент за да му биде изразено незадоволството заради „дестабилизирачките дејствија...

Искричења меѓу Русија и членките на НАТО

После Словачка и три прибалтички републики се солидаризираа со Чешка и одлучија да ги протераат руските дипломати.Така, Литванија наложи два члена на рускиот...

Захарова за чешките обвинувања: „Измислени, одвратни и валкани фејк вести“

Обвинувањето на Чешка на сметка на Русија за експлозија во магацин за оружје во Врбетици е ‘скрпено на брза рака’, а чекорите кои потоа...

Русија ја испразни чешката амбасада во Москва

После протерувањето од Русија на службеници од амбасадата на Чешка во неа ќе останат само пет дипломати, им соопшти на новинарите шефот на меѓународното...

Нова мутација на коронавирусот откриена во Чешка

Вработени во лабораторијата „Елизабет Фармакон“ во чешкиот град Брно откриле претходно нерегистрирана мутација на коронавирусот. Ова на Твитер го објави шефот на лабораторијата, познатиот...

Чешка забранува патувања за Африка и Јужна Америка

Од утре се забрануваат патувањата на чешките државјани во неколку африкански и јужноамерикански земји, каде што постои голем ризик од новите, позаразни мутации на...

Бугарија жали што Чешка и Словачка не се согласуваат за „погрешно...

„Бугарија жали што заклучоците на Советот на ЕУ за процесот на асоцијација и стабилизација беа неочекувано блокирани од две земји-членки без образложение за време...

Шефот на дипломатијата Османи во посета на Чешка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Чешка, како дел од дипломатската турнеја низ земјите од поширокото соседство...

Нов дневен рекорд на заразени во Чешка, вонредна седница на Владата

Во Чешка, 11.984 нови случаи на коронавирус се потврдени во последните 24 часа, што е повторно највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата.За еден...

Од денеска вонредна состојба во Чешка

Во Чешка од полноќ повторно стапи во сила вонредна состојба поради големиот пораст на заразени лица со Ковид-19.Владата на премиерот Андреј Бабиш одлучи да...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот