Tag: Чешка

Чешкиот претседател на интензивна нега

„Претседателот на Чешка, Милош Земан, е сместен на Одделот за интензивна нега, а дијагнозата нема да биде објавена без негова согласност“, соопшти директорот на...

Пандориините документи за премиерот Бабиш ја срушија чешката влада

Дводневните парламентарни избори во Чешка почнуваат денеска, а избирачките места се отвараат во 14 часот. Повеќе од осум милиони луѓе со право на глас...

Чешка: Во судар на два воза загинаа три лица, десетици повредени

Три лица го загубија животот во сударот на два патнички воза којшто се случи вчера на југозападот на Чешка, а повредени се десетици патници. Од...

Двајца мртви и десетици повредени во судир на два патнички воза...

Две лица загинаа, седум се во критична состојба, а 31 се повредени во судир на два патнички воза во близина на чешкиот град Гомазлица,...

Захарова: Чешка е непријателска земја

„Со ставање на Чешка на списокот на непријателски земји, Русија ги нарекува работите со своето име“, вели портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,...

Израелско знаме подигнато во Виена, Љубљана и Прага

Во знак на солидарност со Израел сино-бело знаме се завиори на службените згради на Австрија, Словенија и Чешка. Израелско знаме е подигнато на зградата на...

Русија објави список со непријателски држави: На листата Америка и Чешка

Владата на Русија утврди список на непријателски земји, а на него се најдоа Соединетите Американски Држави и Чешка. Документот е објавен на официјален портал за...

Средба на Османи со амбасадорите на Австрија, Словенија, Чешка, Словачка и...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорите од неформалната група Ц5.Османи и амбасадорите на Централно европските држави, на Австрија, Георг...

Британските разузнавачи уверени: „Русија е сила која слабее!“

Шефот на британската надворешноразузнувачка служба, Ричард Мур, ја нарече Русија „сила која слабее“, но дека таа претставува еден од најважните проблеми. „Русија е сила која...

Протести во Прага: Обвиненија против Земан за предавство

Околу 10.000 Чеси се собраа вчера во Прага на протест против претседателот Милош Земан, барајќи Сенатот, горниот дом на чешкиот Парламент, против него да...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот