Tag: Шангај

Кина под удар на силна бура: Еден милион луѓе евакуирани, аеродромите...

Силен ветер и обилни дождови го погодија источниот брег на Кина, а бурата Муифа предизвика превентивна евакуација на повеќе од еден милион луѓе и...

Пад на цените на азиските берзи

На азиските берзи денеска паднаа цените на акциите бидејќи инвеститорите се загрижени од појавата на нова подваријанта на коронавирусот во Шангај и затоа што...

Шангај заживува, се отвораат продавници, се нормализира сообраќајот

Шангај од утре ќе премине во нова фаза на контрола на епидемијата на Ковид 19, која подразбира постепено нормализирање на животот, а властите ќе...

Кина: 440 нови случаи на корона вирусот, девет починати

Кинеската државна комисија за здравство денеска соопшти дека се потврдени 440 нови случаи на инфекција со корона вирус, во 13 кинески провинции.Потврдени се и...

Шангај живее во иднината, ручек се доставува со дрон

Ако на светот постои место кое секој ден живее во филм од далечна иднина, тогаш тоа е Шангај, најголемиот град во Кина. Таму сосем...

Ѓоковиќ тргнува кон врвот, прв до крајот на 2018-та

Првпат од почетокот на кариерата Новак Ѓоковиќ не брани ниту еден бод на најголемите турнири, со слобода да изведе скок од десет места како...

Азиски пазари: Индексите зголемени заради добрите деловни резултати

На азиските берзи денеска цените на акциите пораснаа затоа што оперативните резултати на компаниите се добри, а макроекономските податоци укажуваат на зајакнување на економиите...

Мареј го освои турнирот во Шангај

Британецот Енди Мареј е победник на Мастер турнирот во Шангај, Кина, откако денеска во финалето го совлада шпанскиот тенисер Роберт Баутиста-Агут со 2:0.Во меч...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот