Tag: шенген

Хрватска, Бугарија и Романија во „Шенген“?

Европската комисија го повтори својот повик Хрватска, Бугарија и Романија да бидат примени во Шенген зоната, бидејќи ги исполнуваат сите критериуми.Комисијата минатата недела го...

Макрон сака силна и суверена Европа

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, вчера истакна дека задачата на француското претседателство со Советот на Европската унија од 1 јануари е да ја направи...

Вучиќ и стотина бизнисмени доаѓаат во Скопје на економски форум

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 28 и 29 јули ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија и на...

Мицкоски: „Не ни треба Мал Шенген, туку Европска унија“

„За нас нема алтернатива освен она кое што го зборуваме цело време, а тоа е полноправно членство во рамките на Европската Унија“, рече на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот