Tag: Шкотска

ВОДНА КАТАКЛИЗА: Големи поплави на истокот на Канада, четворица исчезнати

Четири лица, меѓу кои две деца, се водат за исчезнати во саботата по рекордните поплави предизвикани од обилните врнежи во покраината Нова Шкотска, во...

КАТАСТРОФА: Над 40 црни делфини угинати при насукување во Шкотска

Повеќе од 50 црни делфини се најдени насукани на плажа на островот Луис во Шкотска, од кои само 10 се живи. Британската Служба за...

ДИЛЕМА, МАШКО ИЛИ ЖЕНСКО: Трансродова педофилка избегна казна, не можеле да...

Трансродов(а) педофил(ка) беше поштеден(а) од затвор бидејќи дискусиите за тоа дали треба да биде сместен(а) во машки или женски затвор го одложија заклучувањето на...

ВКЛУЧЕН МЕТЕОАЛАРМОТ: „Монструмот од Атлантикот“ пристигна во Европа

Метеоролошката канцеларија на Велика Британија и Агенцијата за здравствена безбедност издадоа денеска предупредување поради екстремно студеното време во наредните денови.Синоптичарите истакнаа жолто предупредување, трет...

Шкотланѓаните сакаат втор референдум за независност

Врховниот суд на Велика Британија вчера одлучи дека шкотскиот парламент не може да одобри втор по ред референдум за независност без согласност на Вестминстер.Случајот...

Лондон: Кризата за дизел и бензин не запира

Во Лондон и на југоистокот на Англија и понатаму владее недостаток на бензин и дизел, соопштија од Здружението за малопродажба на горива. Во соопштението се...

Проблеми за Јирген Клоп: Се повреди најдобриот играч на Ливерпул

Главоболки за Јирген Клоп уште пред почетокот на новата сезона на Премиер лига. Левиот бек Енди Робертсон, кој практично е незаменлив во екипата на...

Шкотска ќе се отцепи од Велика Британија!?

Шкотските партии кои се залагаат за независност освоија мнозинство во шкотскиот парламент на изборите, што им дава можност да покренат прашање за втор референдум...

Нов скандал го тресе британското кралско семејство

Внукот на британската кралица Елизабета Втора се најде во непријатна ситуација кога полицијата го фати поради возење во текот на карантин за да посети...

Старџен: Можен е референдум за независност на Шкотска есента 2021 година

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска не ја исклучи можноста за нов референдум за независност следната година, велејќи дека би сакала да ги види граѓаните...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот