Tag: Шкотска

Лондон: Кризата за дизел и бензин не запира

Во Лондон и на југоистокот на Англија и понатаму владее недостаток на бензин и дизел, соопштија од Здружението за малопродажба на горива. Во соопштението се...

Проблеми за Јирген Клоп: Се повреди најдобриот играч на Ливерпул

Главоболки за Јирген Клоп уште пред почетокот на новата сезона на Премиер лига. Левиот бек Енди Робертсон, кој практично е незаменлив во екипата на...

Шкотска ќе се отцепи од Велика Британија!?

Шкотските партии кои се залагаат за независност освоија мнозинство во шкотскиот парламент на изборите, што им дава можност да покренат прашање за втор референдум...

Нов скандал го тресе британското кралско семејство

Внукот на британската кралица Елизабета Втора се најде во непријатна ситуација кога полицијата го фати поради возење во текот на карантин за да посети...

Старџен: Можен е референдум за независност на Шкотска есента 2021 година

Шкотската премиерка Никола Старџен денеска не ја исклучи можноста за нов референдум за независност следната година, велејќи дека би сакала да ги види граѓаните...

Шкотска- прва земја во светот со бесплатни хигиенски продукти, потребни за...

За сите жени во Шкотска средствата за менструална хигиена ќе бидат бесплатни, откако пратениците во шкотскиот парламент го усвоија Законот за производи за менструација...

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на Шкотска.Тој истакна дека мора...

На Европа и се заканува ураганот Офелија

Ураганот Офелија, кој неодамна беше формирана над Атлантикот, а вчера прерасна во ураган од прва категорија, може да погоди делови од Европа.Американсата специјализирана телевизија...

Ја шутнал топката во Шкотска – завршила во Норвешка

Фудбалската топка на еден мал клуб од Шкотска ја прелетала оградата во текот на еден тренинг и завршила 1.800 километри подалеку - на северот...

Меј: Отфрлен повикот од Шкотска за нов референдум

Британската влада соопшти дека нема да влезе во преговори за предлогот на шкотската влада да одржи нов референдум за независност на Шкотска кон крајот...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот