Tag: актуелно

Трошоците на живот во јули со раст од 1,9 проценти на...

Трошоците на живот во јули во однос на јуни годинава во државава се зголемени за 1,9 проценти, а цените на мало за 2,5 проценти....

Global Firepower: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна...

Според годишниот извештај на „Global Firepower“ во кој се оценува воената моќ на секоја земја, први на листата се САД, по што следуваат Русија,...

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот во месноста Карпалак и...

 Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе на спомен-плочата...

Глобално пад на новозаболени од КОВИД-19, стабилна состојба и во Северна...

По летниот пораст, сега се бележи тренд на опаѓање на новозаболени од КОВИД-19 на светско ниво. Според неделната статистика на Ворлдметерс во изминатите седум...

Сончево и многу топло, од среда пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне претежно во западните...

Сторија: Животи погодени од гром

Посетата на згариштата на изгорените куќи е непријатна, болна, буди спомени за она што било и можеше да биде. Поминаа десетина дена откако удар...

Во текот на ноќта беше задржано примирјето во Појасот Газа, Израел...

Примирјето меѓу Израел и Исламскиот џихад, што стапи на сила доцна синоќа, траеше во текот на ноќта, а израелската армија утринава објави дека ќе...

Американски шериф ги снабдува училиштата во неговата област со полуавтоматски пушки

Кога училиштата во Северна Каролина повторно ќе бидат отворени подоцна овој месец, некои од новите безбедносни мерки ќе вклучуваат испорака на полуавтоматска пушка АР-15...

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во...

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во НАТО додека тие држасви не ги исполнат своите обврски во врска со борбата...

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одбележат 21-годишнината од загинувањето на армиските припадници кај месноста Карпалак.„Делегација предводена од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот