Tag: актуелно

Девет милиони евра поддршка за иновации во домашни фирми

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го објави јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација на иновации, преку кој се обезбедени девет...

Еврото закрепнува, растот на доларот запира

Австралискиот долар остро падна во однос на американскиот долар откако централната банка на земјата ги изненади пазарите со помало зголемување на клучните каматни стапки...

Во ДУИ нова средба на Ахмети со „огнените“

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска ќе има нова средба со членови на „огнената група“ кои иницираат реформи во партијата. Средбата...

Инфлацијата во Турција скокна на 83,45 отсто

Падот на вредноста на турската лира никако не запира, и инфлацијата, неспорно поврзана со растот на цените, во септември официјално достигна 83,45% во септември....

Мицкоски влегува во Владата ….

За денеска попладне е закажана средбата меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на која ќе се разговара за енергетската криза...

Америка, Кореја и Јапонија го осудија лансирањето на ракета од Северна...

Американскиот државен секретар Антони Блинкен, заедно со министрите за надворешни работи на Јапонија и Јужна Кореја, остро го осуди лансирањето на балистичка ракета од...

Тензично на истокот: Јапонија ги подигна борбените авиони

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација на луѓето на островот...

Бајден ќе се кандидира за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден објави дека има намера да се кандидира за втор претседателски мандат во 2024 година, јави Ен-Би-Си.Според медиумот, за време на...

Доналд Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета бидејќи го споредиле со...

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, поднесе тужба против телевизиската куќа Си-Ен-Ен за клевета, и од нив бара 475 милиони долари отштета.Трамп во неговата тужба...

Се менува (само) министерот за локална самоуправа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека во Владата ќе има промена само на министерското место за локална самоуправа, но не и на челните места...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот