Tag: актуелно

Средба Ковачевски-Схинас

Зајакнувањето на капацитетите на земјата за надминување на предизвиците со илегалната миграција, но и скрининг процесот што и претстои на земјава биле темите на...

Шведскиот научник Сванте Пеб е добитник на „Нобел“ за медицина

Нобеловата награда за медицина ја доби Швеѓанецот Сванте Пебо за неговите откритија за човековата еволуција, соопшти Нобеловиот комитет на Институтот Каролинска во Стокхолм.Научникот стана...

Во стампедо во Индонезија загинаа 125 луѓе, од нив 32 се...

Најмалку 125 луѓе загинаа, а 323 се повредени во стампедо што во саботата вечерта се случи на фудбалски стадион Канџурухан, во градот Маланго, во...

Убиен лидерот на озлогласената „Ал Шабаб“

Сомалиската влада соопшти дека е убиен еден од основачите на исламистичката милитантна група „Ал Шабаб“, Абдула Надир, во операција спроведена во соработка со меѓународни...

Битиќи: Средните стручни училишта столбови за развој на образованието

Над 90 отсто од невработените во земјава се функционално неписмени или нефункционално писмени, а 63 отсто од нив се без основно или незавршено основно...

Припадници на албанската мафија „паднаа“ во Лондон

Британската полиција уапси албанска банда која киднапирала 30-годишен маж и барала откуп од 400.000 фунти, а киднаперите ја тепале и мачеле жртвата, наводно, поради...

По обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, прва политичка сила е...

Со обработени 99,40 отсто од гласачките ливчиња, најмногу гласови на изборите во Буѕгарија доби коалицијата ГЕРБ-СДС со 25,37 отсто (632.097 гласови). Ова го покажуваат...

Поминаа 27 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

На денешен ден пред 27 години врз претседателот Киро Глигоров беше извршен неуспешен атентат. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот на...

Петков: ГЕРБ треба да формира влада, ние ќе бидеме конструктивна опозиција

Поранешниот премиер на Бугарија и лидер на Продолжуваме со промените (ПП), Кирил Петков, порача дека ГЕРБ како победник на вчерашните парламентарни избори треба да...

Нова криминалистичка серија заснована на вистинита приказна на Нетфликс

По успехот на серијата „Дамер“, Нетфликс претстави уште една криминалистичка серија заснована на вистинита приказна. На 13 октомври, на стрим-платформата ќе се прикажува „Набљудувач“...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот