Tag: Ал Каеда

Водачот на Талибанците конечно се појави во јавност

Хаубатулах Акунџада, мистериозниот врховен водач на Талибанците, првпат се појави во јавност. Како што јавува Ал Арабија, Акунџада им се обрати на Талибанците во Кандахар,...

Самоубиствен напад во Мали: Ранети француски војници

Бомбаш самоубиец во автомобил ја нападна денеска француската извидувачка мисија во централниот дел на Мали, ранувајќи шест војници и четири цивили, соопшти француската војска. Засега...

Жесток руски напад на џихадистите во Сирија

Воени авиони од руските воздухопловни сили извршија низ воздушни напади на различни делови во северозападниот сириски регион Идлиб. Според неколку извори, руските авиони стрелале на...

После 20 години и 2.400 мртви: Америка се повлекува од Авганистан

Завршната фаза од завршувањето на американската „вечна војна“ во Авганистан, формално почна денес, а последните американски и НАТО единици, после 20 години, ќе се...

Саиф ал-Адел е нов лидер на Ал Каеда

Терористичката организација Ал Каеда се подготвува повторно да стане најголемата закана за светот, како што беше за време на нападите врз Њујорк од 11...

Багдади менувал по 10 локации дневно, му помагал „Пустинскиот дух“

Ирачките разузнувачки служби го следеле лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади со години пред да направат куса пауза, што се покажа како...

Фејсбук за три месеци отстранил два милионa екстремистички содржини

Компанијата Фејсбук соопшти дека отстранила или поставила знак за предупредување на 1,9 милиони примероци со екстремистичка содржина, кои се поврзуваат со Исламска држава или...

Во Триполи уапсени таткото и братот на бомбашот од Манчестер

Братот на Салман Абеди, бомбашот самоубиец од Манчестер, уапсен е заради сомневање дека е поврзан со Исламска држава, изјави денес портпаролот на либиските сили...

Во Сирија убиен зетот на Осама бин Ладен

Ал Каеда објави дека при воздушен напад на меѓународната коалиција под американска команда во Сирија убиен е Абу Кеир Абу ал-Масри, кој се смета за вториот лидер на таа група.Двете гранки на групата, вклучувајќи ја...

Во Јемен убиен водач на Ал Каеда

Американските воздухопловни сили ликвидирале во Јемен високопозициониран водач на терористичката организација Ал каеда на Арабискиот полуостров.Прес-секретарот на Пентагон Питер Кук изјави дека операцијата на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот