Browsing: Африка

Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2023 година, продажбите на македонскиот фармацевтски гигант „Алкалоид“ достигнуваат 9.212.341.451…

Тунискиот претседател, Каис Саид, ја отфрли финансиската поддршка која ЕУ ја најави за земјата во септември, делумно за да помогне…

Најмалку 63 лица загинаа во пожар што зафати повеќекатна зграда во Јоханесбург, најголемиот град во Јужноафриканската Република, пишува „Гардијан“. Итната…

Италијанската премиерка, Џорџија Мелони, вчера соопшти дека свикала министерска комисија за национална безбедност со цел нејзината влада поуспешно да се…