Tag: Босна

Забрането распоредување британски падобранци на Балканот

Испраќањето на неколку стотици припадници на британскиот Падобрански полк во Босна и Херцеговина и Косово е откажано откако се појавија снимки на кои се...

Нов земјотрес во БиХ со јачина од 3,9 степени

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер синоќа ја потресе Босна и Херцеговина.Епицентарот на земјотресот, кој се случил нешто пред 23 часот, бил...

Силен земјотрес ја погоди Босна, загина девојка во Столац

Едно лице загина, а три се потешко поврдени во силниот земјотрес што синоќа ја погоди Босна и Херцеговина, чиј епицентар бил близу Мостар.Потресот бил...

Еди Рама ја повика Црна Гора: Приклучете се во „Отворен Балкан“

Премиерот на Албанија, Еди Рама, отвори нов граничен премин меѓу Албанија и Црна Гора во друштво на црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ и потпретседателот на...

Нон-пејперот на Јанша ја крена Европа на нозе

Секој обид за прекројување на границите ќе доведе до дестабилизација на Балканот, постои можност единствено за отстранување на границите и тоа преку членството во...

Хрватска го укина задолжителниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и...

Во согласност со одлуката на хрватскиот Национален штаб за цивилна заштита од денеска се укинува обврзниот 14-дневен карантин за граѓаните од Босна и Херцеговина,...

Хрватска враќа патници од Србија и БиХ

Патници кои се обиделе да влезат во Хрватска од Србија и Босна и Херцеговина во текот на последните два дена, без да имаат валидна...

Во Босна лекарите масовно земаат боледување во екот на епидемијата

Стотици лекари и други медицински работници во Босна и Херцеговина се на боледување во екот на епидемијата на корона вирусот, од која се инфицирани...

Радман: Преговорите со Македонија се многу важни за ЕУ

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, пред европратениците повтори дека Западниот Балкан е врвен приоритет за хрватското претседателство и во тој контекст...

Силен земјотрес ја потресе БиХ (ВИДЕО)

Силен земјотрес го погоди подрачјето околу Травник, во Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресот со јачина од 4,8 степени по Рихтер, лоциран е на длабочина...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот