Tag: британија

Британија електронски ќе ги следи мигрантите

Некои баратели на азил кои пристигнале во Велика Британија со мали чамци или камиони ќе бидат електронски следени како дел од пилот-проектот на британското...

Се тресе столчето на британскиот премиер

Премиерот Борис Џонсон би можел да се соочи со гласање за доверба уште денеска, изјави утринава уредник на британската ИТВ, цитирајќи ги „бунтовниците“ во...

Нова британска воена помош за Украина

Британија ќе и испорача на Украина ракетни системи кои можат да погодат цели оддалечени до 80 километри, беше соопштено денеска, потег координиран со САД...

Цената на нафтата порасна втора недела по ред

На светските берзи цените на нафтата пораснаа и минатата недела, вторпат по ред, откако Европската комисија предложи постепен прекин на увозот на руска нафта,...

Нова британска воена помош за Украина

Велика Британија објави дека ќе испрати 300 милиони фунти воена помош за Украина.Од почетокот на инвазијата, Британија и испрати на Украина повеќе од...

Формула 1: Силверстон распродаден во рекордно време

Билетите за трката за Големата награда на велика Британија, во Силверстон се продадени во рекордно време, најбрзо досега.Рекорден се очекува да биде и бројот...

Британија: Војната влезе во нова, поинаква фаза

Војната во Украина влезе во „нова, поинаква фаза“, изјави британската министерка за надворешни работи, Лиз Трус, по состанокот на министрите за надворешни работи на...

Две третини од заразените со омикрон во Британија веќе прележале коронавирус

Две третини од луѓето во Британија, кои неодамна се заразиле со сојот омикрон, веќе биле позитивни на коронавирус, покажуваат резултатите од најновото британско истражување.Речиси...

Раст на британската економија

Економијата на Велика Британија порасна за 0,9 отсто во ноември минатата година и конечно го надмина нивото на кое беше непосредно пред владата да...

„Омикрон“ предизвика експлозија на заразени луѓе низ Европа

„Никој не треба да се сомнева дека доаѓа бран на ‘омикрони’“, предупреди во декември британскиот премиер Борис Џонсон. Тој бран, сега е сосема јасно,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот