Tag: брод

Експлозија на брод во Истанбул

Турција ја потресе веста за експлозија на брод во бродоградилиштето Тузла во Истанбул, каде што беа повредени најмалку пет работници.Засега не се потврдени точните...

Околу 90 бродови блокирани во украинските пристаништа

Две агенции на Обединетите нации упатија повик за помош за околу 1.000 морнари блокирани на трговски бродови во украинските води.Меѓународната поморска организација и...

Кај Малезија спасени нуркачи по два дена на море

Французинка и Британец кои во средата околу пладне исчезнаа додека нуркаа покрај малезискиот брег денеска се пронајдени безбедни, пловејќи на отворено море, соопшти полицијата....

Кај Флорида се преврти брод, се трага по 39 лица

Спасувачи трагаат по 39 лица кои исчезнале во морето кај Флорида откако се преврти помал брод. Засега е пронајден само еден преживеан патник.Американската крајбрежнна...

Португалските власти „заробија“ германски брод

Германски брод кој беше задржан во пристаништето во Лисабон поради појава на епидемија на корона вирус меѓу членовите на екипажот, денеска го прекина патувањето...

Мигрантска криза: Седум лица загинаа во бродолом во Грција

Најмалку седум лица загинаа, а 90 се спасени во бродска несреќа кај грчки остров, соопштија денеска грчките власти.Грчката крајбрежна стража наведе дека спасила...

Пирати нападнале грчки брод во Атлантикот, грабнале неколкумина

Во меѓународните води на Гвинејскиот залив пирати нападнале грчки товарен брод и земале шестмина заложници, изјави денеска портпаролот на данската армија.Данската фрегата „Esbern Snare“,...

Стотиците бродови закотвени во светските пристаништа прават дополнителен раст на цените

Не престануваат проблемите во светските ланци за снабдување. Моментно речиси 600 бродови чекаат за истовар, односно за товар на стоки, пред најголемите светски пристаништа....

Кај грчкиот остров Милос: Потона брод, спасени 17 луѓе

Помал моторен луксузен брод потона денеска недалеку од грчкиот остров Милос. Во спасувачката операција сите 17 патници се извлечени, соопшти Крајбрежната стража. Според наводите во...

Нападнат израелски брод, во пловилото стрелано со „непознато оружје“

Ирански новинари, повикувајќи се на свои доверливи извори, објавија дека израелски трговски брод бил нападнат од Револуционерната гарда додека пловел од Џеда во Саудиска...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот