Tag: Буча

Австрискиот канцелар оди кај Путин, Украинците бесни

Австрискиот канцелар Карл Нехамер в понеделник ќе отпатува за Русија за да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, изјави денеска портпаролот на австриската...

Русија ислучена од Советот за човекови права на ОН

Генералното собрание на Обединетите нации изгласа суспендирање на Русија од Советот за човекови права на ОН за време на вчерашната седница во Њујорк. Собрание...

Итно ембарго на увоз на руска нафта, јаглен и гас

Европскиот парламент повика на уште посилни санкции на Европската унија против Русија, вклучувајќи и целосен прекин на увоз на енергенси од таа земја, а...

Замрзнати 350 милијарди долари од ризницата на Путин

Западот замрзна 350 милијарди долари девизни резерви на рускиот режим, „од воената каса на Владимир Путин“, изјави вчера во Варшава британската министерка за надворешни...

Сергеј Лавров: „Буча требаше да ги ‘минира’ руско-украинските преговори!“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров оцени вчера дека откривањето на телата во украинскиот град Буча е „провокација“ што требало да ги минира...

И Шпанија и Шведска ќе протераат руски дипломати

Шпанија ќе протера околу 25 руски дипломати, изјави денеска шпанскиот министер за надворешни работи, Хозе Мануел Албарес, додека Шведска ќе протера тројца дипломати под...

Данска протера 15 руски дипломати

Данска одлучи да протера 15 руски дипломати поради извештаите за масовни гробници и убиства на цивили во Буча, изјави денеска данскиот министер за надворешни...

Америка бара исфрлање на Русија од Советот за човекови права на...

САД ќе побара од Генералното собрание на Обединетите нации да ја суспендира Русија од Советот за човекови права, изјави вчера американската амбасадорка во ОН,...

Се случи ли во Буча геноцид? Што е геноцид?

Украина ја обвини руската војска дека „свесно извршила колеж“ во Буча, каде што по повлекувањето на руските војници се пронајдени масовни гробници и стотици...

Украина ја обвини Москва за геноцид во Буча и Мотижин, Русија...

Украина покренува истрага против руските сили поради можни злосторства против човештвото врз цивили и кршење на Женевската конвенција против заробени војници, соопштија денеска државниот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот