Tag: Велс

Хари и Меган ја „убиваат“ монархијата?

Принцот Хари неодамна со изјавите за својот татко Чарлс ја шокираше светската јавност. Тој, да потсетиме, во изјава во емисија чиј водител е актерот Декс...

Маричиќ: Македонските адвокати, може да полагаат трансферен испит и да работат...

Македонските адвокати отсега може да полагаат трансферен испит и да работат со титула адвокат во Англија и Велс, објави утрово на својот фејсбук профил...

Бејл донира повеќе од 1 милион евра за болниците во Шпанија...

Крилниот напаѓач на Реал Мадрид, Гарет Бејл донираше повеќе од 1 милион евра на две здравствени установи во неговата родна земја Велс и Шпанија.Крилото...

Апокалиптични слики од Австралија

Илјадници туристи избегаа денеска од австралиското источно крајбрежје зафатено со пожари, додека војската почна да ги евакуира луѓето на југот. Заладувањето кое почна во вторникот...

Велс последен до директен пласман на ЕП, Холандија и Германија убедливи

Сите дилеми се решени вечерва. Велс е последната репрезентација која го „завери“ билетот за директен пласман на Европското првенство. Во Кардиф велшаните со головите на...

Велс и Словенија остануваат „во игра“, Белгија убедлива против Русија

Фудбалската репрезентација на Велс го победи вечерва во Баку Азербејџан со 2:0, во квалификациите за Европското првенство во 2020 година и ги задржа шансите...

Хорор во Англија: Во камион пронајдени 39 тела, уапсен возачот

Англиската полиција пронајде 39 тела во камион во индустрискиот парк во Есекс. Според првите информации, се работи за 38 возрасни лица и едно младо...

Пеколни температури во Австралија, на полноќ 33 степени

Австралиските власти ги предупредија граѓаните да одбегнуваат престој на отворено поради рекордните температури овие денови во некои делови од земјата. Делови од државите Нов Јужен...

Белгија оди со сета сила на Јапонија: Велс ги опаметил

„Ја научивме лекцијата на Европското првенство во 2016 година, кога бевме фаворити против Велс, па испаднавме, велат репрезентативците на Белгија, кои на хартија имаат...

На Европа и се заканува ураганот Офелија

Ураганот Офелија, кој неодамна беше формирана над Атлантикот, а вчера прерасна во ураган од прва категорија, може да погоди делови од Европа.Американсата специјализирана телевизија...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот