Tag: цигари

„Филип Морис“ повика на забрана на цигарите

Извршниот директор на тутунската компанија „Филип Морис интернејшнл“, Јацек Олчак ја повика британската Вада да ги забрани цигарите во рок од една деценија, вклучително...

Пушењето при поголеми жештини е поштетно

Пушењето за време на потоплите периоди е особено штетно, поради зголемениот токсичен ефект, изјави Евгениј Брун, одговорен нарколог во руското Министерство за здравство.„Пушењето е...

СЗО: Во Северна Македонија да се обезбедат подобри услуги за поддршка...

Светската здравствена организација укажува на штетните последици од употребата на тутун и од пасивната изложеност на чадот од тутунските производи, и советува да не...

Стануваме „земја на тешки пушачи“, половина население пуши, во просек 20...

„Алармантни се податоците за пушењето во земјава. Лидери сме по бројот на пушачи во регионот и во Европа, а во светски рамки се наоѓаме...

Запленети девизи, цигари, алат, играчки, облека

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани  девизи, цигари, употребуван алат,...

Никотинот ја менува структурата на мозокот

Никотинот од цигарите прави зависност како дрога затоа што во мозокот на пушачот се случуваат хемиски промени, слични на оние кои во мозокот на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот