Tag: швајцарија

Швајцарските гласачи одобрија зголемување на возраста за пензионирање за жените

Гласачите во Швајцарија одобрија зголемување на старосната граница за пензионирање на жените од 64 на 65 години со исклучително мала разлика.На денешниот референдум, 51 отсто од...

Затворен воздушниот простор, Швајцарското небо без авион

Полетувањата и слетувањата на швајцарските аеродроми се прекинати поради технички проблем во системот за контрола на летање, соопшти швајцарската агенција која обезбедува услуги за...

Швајцарија: Половина тон кокаин пронајден во магацин на „Нестле“

Повеќе од половина тон кокаин во товар со зрна кафе е пронајден во фабрика на швајцарскиот прехранбен гигант „Нестле“ на западот од земјата.Полицијата...

Русија заплени швајцарски часовници

Руските власти заплениja луксузни часовници „Аудемарс Пикет“ (Audemars Piguet), вредни неколку милиони долари. Швајцарските медиуми јавуваат дека часовниците од продавницата ги заплениле агенти од...

Кредит Свисс чува црни пари на дилери, воени злосторници…

Банкарскиот гигант Кредит Свисс со години отвора сметки за автократи, дилери на дрога, осомничени воени злосторници и трговци со луѓе, открија неколку светски медиуми....

Швајцарците од денес го скратуваат карантинот

Швајцарија ќе го преполови времетраењето на карантинот на пет дена за да и помогне на економијата да се справи со пандемскиот бран предизвикан од...

Најмногу милионери во Европа има во Германија

Германците имаат најголемо лично богатство во Европа, покажува швајцарската студија објавена денес. Личното богатство на Германците се проценува на околу 16,4 трилиони евра, а...

Референдум во Швајцарија: Граѓаните одлучуваат за ковид пропусниците

Граѓаните на Швајцарија утре на референдум ќе одлучуваат за употребата на ковид сертификатот, кој функционира по ист образец како и во Европската унија. Швајцарците по...

Швајцарија ги легализираше истополовите бракови

Швајцарците на вчерашниот референдум ги легализираа истополовите бракови и им дадоа право на хомосексуалните сопружници да посвојуваат деца.За легализацијата гласале речиси две третини од...

МНР: Нови Ковид-19 правила за влез во Швајцарија, Белгија и Австрија

Министерството за надворешни работи информира дека Швајцарија, Белгија и Австрија имаат нови КОВИД-19 правила за патници кои влегуваат во нивните земји.Нашите граѓани може слободно...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот