Tag: швајцарија

АЛАРМ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Глечерите се намалуваат со неверојатна брзина

Швајцарските глечери буквално исчезнуваат. Вкупно 10 отсто од нивниот волумен на мраз го снема за само две години бидејќи комбинацијата од мала количина снежни...

Швајцарскиот парламент усвои Закон за забрана на бурката на јавни места

Швајцарскиот парламент денеска усвои закон со кој се забранува покривање на лицето, вклучително и бурка, муслимански женски вел што го покрива телото од глава...

По многу топлото време, во Швајцарија поплави и снег

По големите горештини, Швајцарија во последните неколку дена ја зафатија обилни врнежи од дожд кои предизвикаа поплави и одрони од кал, а во понеделникот...

ШВАЈЦАРИЈА Е НА ПОЛИТИЧКИ СТЕРОИДИ: Два града изгласаа минимална плата од...

Два швајцарски града - Цирих и Винтертур - воведуваат минимална плата која ќе изнесува 23,9 односно 23 франци за еден час, со што се...

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ПРОГРАМА: Швајцарија воведува контролирана продажба на кокаин!

Швајцарскиот главен град, Берн, започнува експериментална програма за контролирана продажба на кокаин, откако градскиот парламент со 43 гласа „за„ и 18 „против“ (значи, со...

Швајцарски медиуми тврдат рускиот патријарх Кирил во 70-тите години работел за...

Рускиот православен патријарх Кирил, близок поддржувач на претседателот Владимир Путин, работел за советското разузнавање додека живеел во Швајцарија во 70-тите години од минатиот век,...

Швајцарија се соочува со недостиг на лекови

Швајцарија се соочува со недостиг на некои лекови поради тешкотиите во синџирите на снабдување, предизвикани од мерките за сузбивање на Ковид-19 во Кина и...

УБС: Профитот падна за 24%, но ги надмина очекувањата на аналитичарите

Швајцарската банка УБС денеска објави дека има нето добивка од 1,7 милијарди долари за третиот квартал од оваа година, нешто над очекувањата на аналитичарите,...

Швајцарските гласачи одобрија зголемување на возраста за пензионирање за жените

Гласачите во Швајцарија одобрија зголемување на старосната граница за пензионирање на жените од 64 на 65 години со исклучително мала разлика.На денешниот референдум, 51 отсто од...

Затворен воздушниот простор, Швајцарското небо без авион

Полетувањата и слетувањата на швајцарските аеродроми се прекинати поради технички проблем во системот за контрола на летање, соопшти швајцарската агенција која обезбедува услуги за...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот