Tag: шпионажа

Данска е загрижена за зголемената шпионажа на нејзината почва

Данските разузнавачки служби се загрижени поради зголемувањето на шпионските активности на територијата на таа скандинавска држава, се наведува во извештајот објавен денеска, во време...

Голема шпионска афера во Данска: Шефот на военото разунавање во притвор

Данскиот суд му одреди притвор на шефот на данската Воена разузнувачка служба, Ларс Финдсен, заради вмешаност во случај кој вклучува и „протекување на строго...

Шпионска афера во Израел: Чистач од куќата на министерот за одбрана...

Израелската безбедносна агенција (ИСА), позната и како Шин Бет, спречи обид за шпионажа против министерот за одбрана Бени Ганц.Осомничен е чистачот којшто работел...

Фон дер Лајен: Апсолутно е неприфатлива употребата на софтвер за шпионирање...

Претседателката на Европската комисија (ЕК) Урсула фон дер Лајен изјави денеска во Прага дека е апсолутно неприфатливо властите или тајните служби да го користат...

Американците преку „дански кабли“ ја шпионирале Меркел

Американската Агенција за национална безбедност (НСА) го користела партнерството со Одделот на данската тајна служба за шпионирање на високи службени лица од соседните држави,...

Лондон со закон ќе се штити од руски и кинески шпиони

Владата на Велика Британија планира да усвои нов закон, според кој сите лица, кои во таа земја работат за странски влади, ќе мора да...

Откриен обид за кибер шпионажа за начинот на дистрибуција на вакцините,...

Безбедносните служби на компанијата ИБМ открија обид за кибер шпионажа преку мејлови кои служеле да се соберат важни информации за начинот на дистрибуција на...

Украина отвори истрага за нелегално шпионирање на американски дипломат

„Украинските власти отворија истрага поради основано сомнение следење и шпионирање на висок американски дипломат, Мари Јованович, која лани во мај беше сменета од позицијата...

Уапсениот Шефќет Демировски, газдата на „АТС Груп“, барал податоци за снајперска...

Сослушувањето на четворицата осомничени за кражба и продажба на доверлива проектна и техничка документација од српската фабрика „Први партизан“ почна вчера вечер, околу 20...

Отворено училиште за шпиони во Берлин

Германските разузнувачки агенции отворија денеска заедничко шпионско училиште во срцето на Берлин, градот којшто во текот на студената војна беше нарекуван „престолнина на шпионите“...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот