Tag: шпион

Во Црна Гора се апсат руски шпиони

Неколку црногорски државјани се уапсени утринава во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба.Акцијата ја води Агенцијата за национална безбедност, во чија...

По потерница од САД; Во Шпанија уапсен венецуелски шпион

Мадридската полиција соопшти деке денеска рано утрово е уапсен поранешниот венецуелски шпион Уго Карвахал по американско обвинение за трговија со наркотици, две години откако...

Ослободителни пресуди за петмина обвинети во „Шпион“

Кривичниот суд им изрече ослободитена пресуда на петмина обвинети во случајот „Шпион“ за кој се води повторена постапка, откако Апелација делумно ја укина пресудата.Ослободени...

Русија ослободи норвешки шпион

Норвешкиот државјанин Фроде Берг кој е осуден за шпионажа во Русија се врати во својата родна земја после размената што беше направена во Литванија. Норвешката...

СЈО делумно се откажа од обвинението за новинарот Зоран Божиновски

Специјалното јавно обвинителство делумно се откажа од обвинението против новинарот Зоран Божиновски, кој наместо за три кривични дела по шест точки ќе биде обвинет...

Во Кривичниот суд нови рочишта за „Шпион“ и „Трезор“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Шпион“ и „Трезор“.Во случајот „Шпион“ кој е од 2013 година,...

Рочиштето за „Шпион“ одложено за 19 април

Рочиштето за предметот „Шпион“ на Специјалното јавно обвинителство денеска е одложено за 19 април, поради оправдано отсуство на Туше Гошев, еден од адвокатите на...

Предметот „Шпион“ се враќа во судот, ќе му се суди на...

Во Кривичниот суд за денеска е закажано рочиште за еден од обвинетите во предметот „Шпион“, за кого Апелацискиот суд ја уважи жалбата и случајот...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот