Tag: 11 октомври

Одбележани 80 години од Денот на народното востание – 11 Октомври

Во неколку градови во државата се одбележа 80-годишниот јубилеј од денот кога беше означен почетокот на Народно-ослободителната војна и заокружувањето на раѓањето на македонската...

Владина делегација се поклони пред спомениците на хероите од НОБ во...

Делегација на Владата предводена од вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и министерот...

Пендаровски: Имаме задача да ги чуваме слободата и демократските вредности

„Иако денес тешко е да се даде одговор на големите историски дилеми кои биле актуелни пред многу години, можеме да бидеме сигурни дека ако...

Одбележан големиот државен празник 11 Октомври, Денот на Народното востание во...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од градоначалниците на општините Прилеп и Куманово, Илија Јовановски и Максим Димтриевски, министерот за транспорт...

Деца од СОС Детско село и од домот „11 Октомври“...

Деца од СОС Детското село и од Домот за деца без родители „11 Октомври“ денеска беа во посета на Владата каде се сретнаа со...

Општина Центар ја реконструира атмосферската и фекалната канализација на ОУ „11...

Општина Центар започна со комплетна промена на целата атмосферска и фекална канализација во ОУ „11 Октомври“.Со ова, како што информираат од општината, ќе биде...

Заврши кампањата на НРЦ „Доста е – надмини ги предрасудите, запознај...

Со изложба на креативни дела изработени од учениците од основните и средните училишта од Куманово, во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“, денеска заврши кампањата...

Груевски со честитка по повод 11 Октомври

Денот на народното востание, ја демонстрираше желбата на македонскиот народ за слобода и за сопствена држава. 11 Октомври беше продолжение на битката на Илинденците...

Обраќање на премиерот Заев по повод празникот „Ден на востанието на...

Пред 76 години, нашите сограѓани во Прилеп и Куманово, се одважија и презедоа акции со кои го означија почетокот на востанието на македонскиот народ,...

Влатко Стефановски добитник на наградата за животно дело „11 Октомври“

Во Собранието денеска беше  врачена државната награда „11 Октомври“ за 2017 година.Годинешни добитници на наградата за животно дело се музичкиот уметник Влатко Стефановски во...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот