Tag: Борис Џонсон

Се тресе столчето на британскиот премиер

Премиерот Борис Џонсон би можел да се соочи со гласање за доверба уште денеска, изјави утринава уредник на британската ИТВ, цитирајќи ги „бунтовниците“ во...

Џонсон во ненајавена посета на Киев

„Украина е подготвена за тешка битка со руските сили кои се собираат на истокот на земјата“, изјави вчера претседателот Володимир Зеленски, кому во ненајавена...

Џонсон за рускиот претседател: „Путин е варварин“

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денес ја обвини Русија дека ја преминала границата на варварството во војната во Украина и го повика Западот да ги...

Драматично обраќање на Џонсон: Состојбата е тешка, ги разгледуваме сите можности

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес рече дека ги разгледува сите можности за да ја држи „омикрон“ варијантата на корона вирусот под контрола,...

Му преседна локдаун забавата: Пад на популарноста на Борис Џонсон

Популарноста на британскиот премиер Борис Џонсон и неговите владејачки конзервативци опадна по серијата скандали и повеќето испитаници мислат дека тој треба да си замине,...

Џонсон се извини за журката во Даунинг стрит за време на...

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се извини заради видео-снимката на која се гледа како неговите соработници се смеат за журката што ја направиле...

Скандалозно: Џонсон и соработниците се забавувале во најголемата ковид криза!?

Британската телевизија Ај-Ти-Ви њуз (ITV News) објави видео од минатиот декември, од кое се добива впечаток дека претставници на Кабинетот на британскиот премиер се...

Макрон бесен на Џонсон: „Тој е кловн, глупак и циркузант!“

Францускиот претседател Емануел Макрон го извреѓа премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, минатата недела, при посетата на Хрватска, пишува „МејлОнлајн“. Макрон го нарече британскиот премиер...

Британија испраќа милиони дополнителни дози вакцини на земјите во развој

Велика Британија ќе испрати 20 милиони дози вакцини против ковид-19 на земјите во развој до крајот на годината, а премиерот Борис Џонсон треба да...

Почна самитот на Г20 во Рим, главни теми се пандемијата и...

Климатскиуте промени и пандемијата со корона вирус сџе главни теми на дводневниот состанок на челниците на дваесетте најголеми светски економии кој почна денеска во...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот